A családállításról
Traumáink, sebeink és az ezekből született önkorlátozó hiteink olyanok akár a súlyos zsákok, amiket folyton magunkkal kell cipelnünk. Nem tehetjük le őket egy percre sem, minden pillanatban a terhük alatt kell cselekednünk, megnyilvánulnunk, és – amennyire egyáltalán lehetséges – jól éreznünk magunkat az életünkben. Ez gyakorlatilag lehetetlen.
A társadalmi szinten is traumának tekintett életesmenyéken (pl. haláleset, válás, stb.) túl számos sokkal láthatatlanabb traumát élhetünk meg életünk során – gyakran sajnos pont a szüleink révén, már gyermekként. A legmeghatározóbb ezek közül a megfelelő mértékű szeretet és elfogadás hiánya. Amikor egy gyermek elfogadásban és szeretetben nő fel, amikor a szülei támogatják őt abban, hogy a saját útján járjon, belső önmagához hűen élje az életét, akkor a lélek egyszerűen kivirágzik: a világ felé érzett hatalmas bizalommal és magabiztossággal telve önmaga legjavát tudja megélni, és ezt tudja adni a világnak is. Amikor azonban a szülő felől érkező elfogadás és a támogatás nem elegendő, akkor sérül a gyermeki lélek. Ilyenkor leginkább egy sérült maghoz hasonlítunk, amely képes még ugyan kihajtani, sőt valamelyest még nőni is, de messze-messze nem lesz olyan nagy és lenyűgözően gyönyörű, oly gazdagon virágzó és termő fa belőle, mint optimális körülmények között lehetne. S, ha az elfogadás mértéke nagyon alacsony a szülők részéről a gyermek felé, akkor ez a „mag” már alig tud kihajtani: kicsiny, gyenge növény lesz, végtelenül messze attól a csodálatos, ragyogó potenciáltól, ami a „magban” rejlik.
Komoly traumákat okoznak a szülői elvárások is, hiszen a szülői elvárás megjelenése már önmagában azt jelenti, hogy nincs elfogadás és tisztelet a gyermek felé. Az elvárásos szülők nemcsak szavaikkal, hanem gesztusaikkal, tekintetükkel, szavak nélkül is szinte minden pillanatban azt közvetítik felénk, hogy nem vagyunk jók, úgy ahogy vagyunk, és csakis akkor lehetünk jók, ha megváltozunk abba az irányba, amit a ők mutatnak számunkra. Ez mérhetetlenül fájdalmas megélés.
A szülői elvárásoknak több fajtája is van: gyakran előfordul, hogy a szülők saját kicsinyített másukat akarják látni a gyermekünkben; vagy saját be nem teljesített álmaikat akarják megvalósítani a gyermekeik életében; vagy szeretet-hiányukat akarják pótolni a gyermekük teljesen önzetlen, feltétel nélküli és odaadó szeretetéből; vagy arra vágynak, hogy a gyermekük teljes mértékben problémamentes legyen, szinte láthatatlan. Bármilyen is az elvárás konkrét formája, mindig közös bennük az, hogy a gyermek valójában nem kapja meg az Őt megillető szabadságot arra, hogy önmaga lehessen – így ahhoz sem, hogy a saját útján járhasson.
S, ha túl sokszor részesülünk elutasításban olyan helyzetekben, amikor önmagunkhoz hűen reagálunk és érzünk, akkor szinte elkerülhetetlen, hogy – az idő múlásával – végül elhiggyük, hogy nem vagyunk jók. Ettől kezdve már mi magunk sem fogjuk engedélyezni önmagunk számára sem, hogy olyanok legyünk, amilynek ténylegesen vagyunk. Önbizalomhiány, félelem a szeretet elvesztésétől, megfelelés, stb., stb. – ezen érzések sajnos természetes következményként sorra megjelennek életünkben. Így az alap-traumánkra újabb és újabb traumák halmozódnak.
A családállítás egy különösen hatékony és mérhetetlenül gyorsan ható módszer a belső sebek, gátak és traumák és ezek következményeinek feloldására. Mélyreható módszer valódi önmagunk felszabadítására. Gyengéden vezet végig minket a belső úton: minden állítás alkalmával csak azon a feldolgozandó ügyünk jelenik meg az állításunkban, amiknek a feloldására, transzformálására már készen állunk.
A családállítás segítségével mind a generációkból „örökölt”, mind pedig a saját életünkben során megélt traumák feloldása lehetővé válik. S, mindezen túl, lehetővé válik a traumák következtében kialakult számos negatív, korlátozó belső minta feloldása is: például az önbizalomhiány, a negatív énkép, a negatív érzések, a stressz, a szorongás, a félelmek, stb. oldása is. Minden állítás valójában olyan, mintha levágnánk magunkról egy – vagy olykor akár több – korábban mindig magunkkal cipelt súlyos zsákot. Ahogy haladunk előre a belső munkával, egyre könnyebbek, egyre szabadabbak leszünk. Lényünk lassan átalakul: fokról-fokra elengedjük a valódi önmagunknak nem megfelelő érzelmi- és viselkedésmintákat, és egyre inkább megtapasztaljuk a valódi érzéseinket, a valódi belső készetéseinket, a valódi önmagunkat. Egyre szabadabbá válunk.
S egyre inkább felsejlik önmaguk számára is, hogy akiknek korábban hittük magunkat az csak a traumák terhe, nyomása és befolyásoló hatása alatt kialakult torzult-énünk volt. Valójában sokkal örömtelibbek, harmonikusabbak és energikusabbak vagyunk. Ahogy haladunk a belső úton megtapasztaljuk az egyre valódibb, jelentősen tisztább, önfeledtebb, spontánabb, és boldogabb önmagunkat.
Egész napos alkalmak
Az egész napos alkalmakkor az élet egy-egy hangsúlyosan fontos témájával – pl.: „A biztonság érzése”, „A szív sebei” – kapcsolatban dolgozunk intenzíven.
Minden jelenlévő kap egy személyre szabott állítást a témában, így mindenki külön-külön megteheti a számára következő lépést a téma feloldása, felszabadítása irányában. A saját állításon túl a nap folyamán részesei vagyunk mások állításának, amelyek legtöbbször integránsan épülnek be a saját belső folyamatainkba: előkészítik vagy továbbviszik a saját állítás speciális ügyét, és így még teljesebbé teszik az állításunk hatását.
A csoportok mindig kis létszámúak – körülbelül 6 fő –, hogy mindenkire és minden állításra megfelelő mennyiségű idő juthasson.
Egyéni találkozás
A családállítást általában csoportos formában ismerik. Létezik azonban az egyéni formája is. Ez különösen azok számára előnyös, akik intenzíven szeretnének haladni a belső úton.
Az egyéni találkozások olyan sűrűséggel követik egymást, ahogy a lélek belső ritmusa számára optimális. Ez általában havi egy alkalmat jelent, ritkán valamivel hosszabb időt és még ritkábban rövidebbet.
A valódi Szeretet felé csoportok
A szeretetről számos téves elképzelést tanultunk életünk során. Ezek a téves hitek teljes mértékben meghatározzák, hogy milyenek vagyunk mi magunk egy kapcsolatban és milyennek szeretnénk másokat látni a kapcsolatainkban. Sajnos megfoszt minket a boldogság lehetőségétől, ha a szeretetről továbbra is azt gondoljuk, amit legtöbben tanultunk: amit a szüleink, nagyszüleink, tanáraink, az egész kultúránk hisz a szeretettel kapcsolatban.
E tanult hitek közül az egyik meghatározó gondolat az, hogy a szeretet olyan dolog, amiből megfelelő mennyiséget kell kapnunk ahhoz, hogy boldogok legyünk; sőt ahhoz is, hogy optimálisan tudjunk működni az életünkben. Ezért, ha nem elegendő mennyiségben kapjuk, akkor azonnal hiányt élünk meg. A hiány óriási mértékben rombol bennünket…
Folytatom az olvasást